Skilteproduktion logo
FAQ Log Ind Min profil Log ud
xTool P2S Klasse I Grå

xTool P2S Klasse I Grå

Grå xTool P2S i klasse 1 til CO2-laserskæring og gravering. En afskærmet variant til skilte, dekorationer og andre kompatible laserprojekter.

Varenummer: Laser_P2S_cl1-grey-062

Lager: 0 stk på lager

Leveringstid: 3-7 hverdage

18.743,-
DKK

23.428,- inkl. moms


Lav fragt
1-3 hverdages levering
100% sikker betaling
via krypteret forbindelse
100% tilfredshedsgaranti
14 dages fortrydelsesret


xTool P2S Klasse I Grå – professionel 55W CO2 laser til gravering og skæring

xTool P2S Klasse I Grå er en kraftfuld og alsidig CO2 lasergraver til virksomheder, skilteproducenter, værksteder, designere, makerspaces og kreative professionelle, der ønsker høj kapacitet til både lasergravering og laserskæring. Med en 55W CO2-laser, stort arbejdsområde og intelligent positionering kombinerer xTool P2S høj ydeevne med en lukket konstruktion, der gør Klasse I-versionen særlig interessant til professionelle arbejdsmiljøer, undervisning og produktionsområder, hvor sikkerhed og kontrollerede arbejdsprocesser prioriteres.

Den grå xTool P2S Klasse I kan anvendes til alt fra skilte, firmagaver og dekorationer til prototyper, emballage, navneskilte, displays og kundetilpassede produkter. Kombinationen af CO2-laserteknologi og intelligent kamerastyring gør maskinen til et fleksibelt værktøj for både enkeltproduktion og mindre serier.

55W CO2 laser med høj skære- og graveringskapacitet

Hjertet i xTool P2S er den kraftige 55W CO2-laserkilde. CO2-teknologien giver gode muligheder for at bearbejde en bred vifte af kompatible materialer og er særligt attraktiv til materialer som træ, akryl, karton, papir, læder og forskellige organiske materialer.

Maskinen har en maksimal bearbejdningshastighed på op til 600 mm/s, hvilket giver mulighed for effektiv produktion, når der skal fremstilles flere produkter eller arbejdes med større designs. Arbejdsområdet på cirka 600 × 305 mm giver samtidig plads til både mindre emner og større projekter.

  • 55W CO2-laser til professionel gravering og skæring
  • Arbejdsområde på cirka 600 × 305 mm
  • Bearbejdningshastighed på op til 600 mm/s
  • Velegnet til blandt andet træ, akryl, læder, papir og karton
  • Ideel til skilte, dekoration, prototyper og personaliserede produkter

Klasse I-version med lukket og afskærmet konstruktion

xTool P2S Klasse I er udviklet til arbejdsmiljøer, hvor en høj grad af afskærmning er vigtig. Under normal anvendelse er den kraftige arbejdslaser indkapslet i maskinens kabinet og lysafskærmning. Maskinen anvender desuden sikkerhedsinterlocks, som overvåger blandt andet låg og bundplade.

Den lukkede konstruktion gør denne variant relevant til virksomheder, værksteder og undervisningsmiljøer, hvor flere personer arbejder i nærheden af udstyret. Klasse I betyder dog ikke, at almindelige sikkerhedsprocedurer kan tilsidesættes. Maskinen skal altid anvendes, installeres og vedligeholdes i overensstemmelse med producentens vejledning.

Intelligent positionering med dobbelte kameraer

En af de store fordele ved xTool P2S er maskinens intelligente positioneringssystem. De integrerede kameraer hjælper brugeren med at placere designet præcist i forhold til materialet og arbejdsområdet. Det gør arbejdsprocessen mere overskuelig, når logoer, navne, grafik og andre motiver skal placeres på et bestemt område af et produkt.

Kamerasystemet kombineret med afstandsmåling hjælper med at reducere manuel opsætning og gør xTool P2S lasergraveren velegnet til både gentagne produktionsopgaver og individuelle specialopgaver.

CO2 laser til akryl, træ og kreative produkter

En 55W CO2 laser er især attraktiv, når der skal arbejdes med materialer, som ofte anvendes inden for skilteproduktion, reklame, interiør og produktdesign. Med de korrekte indstillinger kan xTool P2S bruges til eksempelvis gravering af træprodukter, udskæring af akrylskilte, dekorationer, bordskilte, displays, bogstaver, emballage og gaveartikler.

Materialets type, tykkelse, overflade og sammensætning har betydning for resultatet. Det anbefales derfor altid at udføre en test på et prøveemne og justere lasereffekt, hastighed, fokus og antal gennemløb, før det færdige produkt bearbejdes.

Velegnet til professionel ordreproduktion

For virksomheder giver xTool P2S mulighed for hurtigt at skifte mellem forskellige kundeopgaver. En virksomhed kan eksempelvis producere personlige træskilte om morgenen, akrylskilte senere på dagen og gravere firmagaver eller prototyper efterfølgende.

Den fleksibilitet gør maskinen interessant for skiltevirksomheder, webshops, reklamebureauer, kreative værksteder og virksomheder, der ønsker at tilbyde personalisering. Navne, logoer, serienumre, tekster og grafiske motiver kan tilpasses fra ordre til ordre, hvilket åbner mulighed for produkter med høj individuel værdi.

Brugervenlig software og effektiv arbejdsproces

xTool P2S kan bruges sammen med xTools software til opsætning af design, placering og laserbearbejdning. Almindelige grafiske filtyper kan importeres, så eksisterende logoer, illustrationer og skærefiler kan indgå direkte i arbejdsprocessen.

For virksomheder, som ønsker at opbygge en effektiv produktion omkring en professionel CO2 laser, giver kombinationen af kamerabaseret positionering, høj lasereffekt og stort arbejdsområde gode muligheder for at standardisere arbejdsgange og fremstille ensartede produkter.

Vedligeholdelse og korrekt udsugning

Regelmæssig vedligeholdelse er vigtig for at bevare maskinens ydeevne. Arbejdsområdet, optiske komponenter, ventilationsdele og andre relevante komponenter bør rengøres efter producentens anbefalinger. Maskinen har et integreret udsugningssystem, men den korrekte løsning til bortledning eller filtrering af røg og partikler afhænger af installationen og de materialer, der bearbejdes.

Brug aldrig materialer med ukendt eller uegnet kemisk sammensætning. Sørg altid for passende ventilation, og lad ikke laserudstyret arbejde uden opsyn.

Hvorfor vælge xTool P2S Klasse I Grå?

  • Kraftig 55W CO2 laser til både gravering og laserskæring
  • Klasse I-version med afskærmet arbejdsområde
  • Stort arbejdsområde til mange typer projekter
  • Op til 600 mm/s bearbejdningshastighed
  • Intelligent kamerabaseret positionering
  • Velegnet til professionel skilteproduktion og personalisering
  • Mulighed for både enkeltprodukter og gentagne produktionsserier
  • Professionelt valg til virksomheder, værksteder og kreative miljøer

xTool P2S Klasse I – en komplet CO2 laser til professionel produktion

xTool P2S Klasse I Grå er et stærkt valg til brugere, der ønsker en moderne 55W CO2 laserskærer og lasergraver med fokus på kapacitet, fleksibilitet og en afskærmet konstruktion. Uanset om du fremstiller akrylskilte, graverer træ, producerer dekorationer eller tilbyder personlige produkter til kunder, giver xTool P2S en alsidig platform til professionel laserproduktion.

Med høj lasereffekt, stort arbejdsområde, intelligent positionering og en Klasse I-konstruktion får du en maskine, der kan blive et centralt værktøj i både kreativ produktion og kommerciel ordreproduktion.



 
 

 

 

    Relaterede Produkter