



Elegant Van Gogh-farve med glitrende finish – STAHLS' CAD-CUT Glitter Flake – Van Gogh – 969
Skab iøjnefaldende og professionelle tekstiltryk med STAHLS' CAD-CUT Glitter Flake – Van Gogh – 969. Denne glitterfolie har en eksklusiv og funklende overflade, som giver logoer, navne, numre, tekster og kreative designs et unikt og dekorativt udtryk. Folien er ideel til blandt andet T-shirts, sweatshirts, klubtøj, eventbeklædning, merchandise, tasker og accessories. Vælg CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969, når du ønsker en karakterfuld farve, elegant glittereffekt og et slidstærkt tekstiltryk, der skiller sig ud.
Varenummer: st_glitter_969_grp
Lager: 0 stk på lager
Leveringstid: Fra 2-3 hverdage
Skab unikke, dekorative og professionelle tekstiltryk med STAHLS' CAD-CUT Glitter Flake – Van Gogh – 969. Denne glitterfolie har en iøjnefaldende overflade med funklende glitterpartikler, der reflekterer lyset og giver logoer, navne, numre, tekster og kreative motiver et eksklusivt og markant udtryk.
Van Gogh 969 er udviklet til designs, hvor en almindelig tekstilfolie ikke er nok. Den særlige glitterfinish tilfører dybde, struktur og en levende effekt, som ændrer udseende afhængigt af lysforhold og betragtningsvinkel.
CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969 er udstyret med en klæbende bærefolie, der gør det nemmere at arbejde med detaljerede motiver under afpilning og placering. Folien kan skæres med almindelige skæreplottere og anvendes på blandt andet bomuld, polyester, sublimeringsfarvet polyester samt egnede blandinger af bomuld og polyester.
STAHLS' CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969 er et ideelt valg til tekstiltryk, hvor designet skal have ekstra visuel effekt. Den strukturerede glitteroverflade giver en mere eksklusiv finish end traditionelle matte eller blanke tekstilfolier.
Folien er velegnet til:
Den glitrende overflade gør det muligt at fremhæve bestemte dele af et design eller skabe komplette motiver med et eksklusivt look.
CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969 fungerer godt til både tekst og grafiske elementer. På grund af glitterstrukturen anbefales en minimumslinjetykkelse på cirka 2,5 mm for at sikre rene skærelinjer og nem afpilning.
Folien egner sig bedst til:
Meget små detaljer og ekstremt tynde linjer kan være vanskeligere at arbejde med på grund af glittermaterialets struktur.
CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969 skæres spejlvendt med en skæreplotter. Den klæbende carrier gør det lettere at holde alle designelementer samlet under afpilning og placering på tekstilet.
Materialet har en tykkelse på 360 mikron, og skæreindstillinger bør derfor justeres efter den anvendte plotter, knivtype og knivens alder. Et testskær anbefales altid før produktion.
Efter skæring fjernes overskydende folie omkring motivet. Placér derefter designet på tekstilet med bærefolien opad, og kontrollér placeringen før varmepresning.
Sørg for ensartet varme og tryk under hele motivet. Ved tekstiler med sømme, lynlåse eller ujævne områder kan en pressepude hjælpe med at sikre korrekt kontakt.
STAHLS' CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969 kan anvendes på:
Da forskellige tekstiler reagerer forskelligt på varme og tryk, anbefales det altid at udføre en testpresning før større produktioner.
Med sin markante glittereffekt er CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969 perfekt til produkter, hvor designet skal skabe opmærksomhed.
Velegnet til:
STAHLS' CAD-CUT Glitter Flake – Van Gogh – 969 er et oplagt valg, når du ønsker en tekstilfolie med en eksklusiv glitterfinish, tydelig struktur og et kreativt udtryk.
Den klæbende bærefolie gør arbejdet lettere, mens den hurtige varmepresning sikrer en effektiv produktion. Den dekorative overflade gør folien ideel til professionelle tekstiltryk, hvor designet skal være unikt og iøjnefaldende.
Vælg STAHLS' CAD-CUT Glitter Flake Van Gogh 969, når du ønsker en professionel glitterfolie til logoer, tekster, navne, klubtøj, modeprodukter og kreative tekstildesigns.
Har du spørgsmål om valg af glitterfolie, skæreplotter eller varmepresning, kan du kontakte os på [email protected]. Vi hjælper dig gerne med at finde den rette løsning til din tekstilproduktion.